Kanabinoidy: Co to je, jak na nás působí a kdy je použít?

CBD, CBG, THC… Kanabinoidy se v současnosti těší velké popularitě mezi sportovci, pacienty, výrobci suplementů, prodejci i výzkumníky. O co se přesně jedná a odkud se berou? Jak na nás působí? A při jakých zdravotních potížích je můžeme použít? Na to se podíváme v dnešním článku, kterým začínáme novou etapu blogu I am CBD.

Rostliny konopí obsahují více než 120 kanabinoidů. (Zdroj: Unsplash)

Co jsou kanabinoidy?

Jako kanabinoidy označujeme skupinu chemických látek, které působí na kanabinoidními receptory v našem těle. Zdání klame – navzdory názvu nepocházejí pouze z rostlin konopí (cannabis), ale můžeme je najít také v kakau, echinacee nebo černém pepři. Šikovní vědci také umějí vytvořit uměle. Proto můžeme kanabinoidy rozdělit na 3 skupiny:

  • Fytokanabinoidy jsou kanabinoidy produkované v rostlinách.
  • Endokanabinoidy jsou kanabinoidy produkované v tělech lidí či zvířat.
  • Syntetické kanabinoidy jsou vyráběny uměle v laboratořích.

Kolik je kanabinoidů?

Přesný počet kanabinoidů zatím neznáme, avšak díky výzkumům víme, že pouhé rostliny konopí obsahují minimálně 120 kanabinoidů a přibližně 300 dalších látek (jakou jsou třeba terpeny). Nejznámějším zástupcem kanabinoidů, kterého znáte i díky našim produktům, je kanabidiol (zkráceně CBD), který je často využíván pro své pozitivní účinky na zdraví mezi sportovci i běžnou populací. Neméně známý, avšak v Česku nelegální kanabinoid, je tetrahydrokanabinol (THC), který na rozdíl od CBD působí omamně, psychoaktivně a návykově.

Mezi další kanabinoidy obsažené v konopí patří:

  • CBG (kanabigerol)
  • CBC (kanabichromen)
  • CBN (kanabinol)
  • CBL (kanabicyklol)
  • CBDV (kanabidivarin)

Jak kanabinoidy působí na lidský organismus?

Kanabinoidy v těle interagují s receptory endokanabinoidního systému (zkráceně ECS), který ovlivňuje mnoho důležitých tělesných funkcí (náladu, paměť, spánek, regeneraci, fungování imunity, vnímání bolesti, chuť k jídlu…). Hlavním úkolem ECS je udržování homeostáze (rovnováhy), a tedy i optimální funkce organismu.

Už jste zkoušeli blahodárné účinky kanabinoidů na vlastní kůži? O jejich aplikaci a dávkování si povíme příště.

 

Zdroje: