Jak na kocovinu? Máme pro vás 5 osvědčených tipů

Co si budeme povídat, alkohol ke zdravému životnímu stylu úplně tak nepatří, nicméně jsou výjimečné situace jako třeba oslavy narozenin, při nichž si s radostí dáme skleničku něčeho ostřejšího. Jak si ale poradit, když už to přeci jen přeženete a po ránu vás nemile překvapí kocovina?

 

Jaké má kocovina příznaky

 

Každý z nás má jiné hranice, takže zatímco jeden není opilý ani po dvou lahvích vína, jinému stačí dvě malá piva nebo jeden gin s tonikem, a na ranní kocovinu má zaděláno. To, že jste to s konzumací alkoholu přehnali, poznáte nejčastěji podle celkové nevolnosti či bolesti hlavy. Protože je překyselený žaludek, dost často se přidává i pálení žáhy, případně zvracení, a u někoho se zase objeví průjem. Tak či tak je ale organismus především dehydratovaný a játra pracují na tom, aby z těla vyplavila alkohol, což je hlavním důvodem toho, proč se cítíte unavení.

 

Základem je hydratace

 

Máte-li kocovinu, je potřeba hodně, ale opravdu hodně pít. Ať vás ani nenapadne odbýt se hrnečkem kafe, což by bylo značně kontraproduktivní. Právě káva nejenže působí diureticky, a připravuje tak tělo o tolik potřebnou hydrataci, ale navíc by ještě víc překyselila váš žaludek. Mnohem rozumnější je uvařit si bylinkový čaj (ideální je máta či zázvor, které zklidňují žaludek), osladit ho lžící medu a přidat do něj trochu citronu.

 

Spěte, co to jen půjde

 

Co na kocovinu rozhodně platí, je dostatek spánku. Tělo to stojí hodně energie, odbourat z jater všechen ten alkohol, takže prostor na pořádnou regeneraci jen a jen uvítá. Nemusíte-li tedy ráno do práce, zůstaňte v posteli a v klidu odpočívejte. Pokud se vám nedaří usnout, můžete si zkusit dát sklenku minerálky, kterou doplníte nejen část ztracených tekutin, ale i minerálů, nebo širokospektrálním CBD oleji. Jeho účinky nastupují zhruba po 10–30 minutách.

 

Chce to pořádný vývar

 

Ještě dřív, než sáhnete po růžové tabletce proti bolesti, zkuste trochu zapátrat v kuchyni. Mezi babské rady na kocovinu mimo jiné patří konzumace hodně silného, ideálně hovězího vývaru, který můžete doplnit ještě vejcem. Alkohol totiž překyseluje žaludek a dráždí sliznici, kterou pak právě poctivý domácí vývar pomáhá zklidňovat. Podobně ale funguje i hrnek studeného mléka oslazeného medem, případně můžete vyzkoušet starou dobrou česnečku nebo roztok jedlé sody.

 

Nezapomeňte doplnit minerály

 

V tomhle případě je nejlepší začít prevencí a před odchodem na večírek trochu doplnit zásoby vitaminů a minerálů. Pokud si na to ale vzpomenete až ve chvíli, kdy ležíte doma na gauči s bolestí hlavy, stále není nic ztraceno. Z toho nejhoršího vás spolehlivě dostane šumivý vitamin C (maximálně ale 500 mg) spolu s B komplexem a tělu dodejte rovněž elektrolyty v čele s hořčíkem a zinkem, protože alkohol výrazně vyčerpává jejich zásoby.

 

Dopřejte si čerstvý vzduch

 

Nedaří se vám kocovinu „zaspat“? Tak ji zkuste rozchodit. Kombinace pohybu a čerstvého vzduchu je lékem, který zabírá snad na všechno. Včetně kocoviny. Není samozřejmě nutné si hned dát hodinku běhu někde v parku, ale pokud to zvládnete, vydejte se co nejdříve na krátkou procházku. Kromě krevního oběhu rozproudíte i lymfatický systém, a hlavně podpoříte játra v detoxikaci.Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz